Bitkiler öğrenebilir mi?

bitkiler öğrenir mi

Avustralyalı çevrebilimci Monica Gagliano bitkilerin de hafızası olduğunu dair bulduğu kanıtlar tüm bilgilerimizi sarsacak nitelikte!

Küstüm otu olarak bilinen Mimosa Pudica, dokunduğunuz anda savunma amacı ile hemen büzüşüp kıvrılıverir. Merak edenler videoyu izleyebilirler.

Bu bitkiyi Monica Gagliano kendisine zarar vermeyecek şekilde ancak yine de kendini savunmaya getirecek düzeyde 60 kez aşağı bıraktı. Bitki 60 kereden sonra artık tehlike olmadığını anladı ve kendini savunmaya almaktan vazgeçti.
Gördüğünüz gibi düşen bitki artık tepki vermiyordu.
Bitkinin 60 kez kıvrılmaya bağlı enerjisinin tükendiği için savunma göstermediğini düşündüler ve bitkiyi 60 düşmeden sonra sallama hareketi ile tehlikede hissettirdiler. Ardından ne mi oldu? Bitkinin savunma mekanizmasının gayet güzel çalıştığını gördüler. Evet bitki gerçekten de öğrenmişti. Bitki yalnızca düşme hareketi karşısında tepki vermiyordu. Ve bu işi biraz daha ilginçleştiren bu hafızayı bitkinin bir ay boyunca saklayabilmesi oldu.

Bitkilerin bizler gibi beyni olmadığı aşikar, ancak basit sinir sistemleri bitkilere bazı yetenekler vermekte. Bunlar araştırılınca belki doğaya dair çok daha fazla bilgi sahibi olacağız.


Kaynak:
http://phenomena.nationalgeographic.com/2015/12/15/can-a-plant-remember-this-one-seems-to-heres-the-evidence/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24390479

Hiç yorum yok

Tema resimleri Jason Morrow tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.